Bergamot Nedir? Faydaları Nelerdir? Bergamot Çayı ve Yağı Kullanımı

Bergamot Çayı Faydaları, Yan Etkileri ve Kullanımları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bergamot çayı veya Earl Grey, siyah çay ve bergamot narenciye özünden yapılır. Bergamot ve siyah çaydaki bileşikler antioksidan aromalı çay gibi görev görebilir, sağlıklı sindirimi teşvik edebilir ve kolesterol ve kan basıncı seviyenizi düşürebilir. Earl Grey çayı olarak da bilinen bergamot çayı, tipik olarak siyah çay yapraklarından ve kurutulmuş bergamot özünden yapılır.

bergamot-nedir-faydalari-nelerdir-bergamot-cayi-ve-yagi-kullanimi

Bergamot çayı, siyah çay ve bergamot portakal özünün birleştirilmesiyle yapılır.

Yaygın olarak Earl Grey çayı olarak bilinen bu çay, yüzlerce yıldır dünya çapında tüketilmektedir.

Bergamot çayının iddia edilen sağlık yararlarından bazıları, kalp sağlığını ve sindirimi iyileştirmeyi içerir, ancak araştırma sınırlıdır.

Bu makale, bergamot çayı hakkında bilmeniz gereken her şeyi, potansiyel yararları ve yan etkileri ile nasıl yapılacağını anlatmaktadır.

Bergamot Çayı Nedir?

Bergamot çayı tipik olarak siyah çay yapraklarından ve Narenciye bergamia ağacının meyvesinden yapılır.

Çay yapraklarına ya bergamot özü ya da uçucu yağ püskürtülür ya da kurutulmuş bergamot kabukları ile karıştırılarak çaya hafif bir narenciye benzeri tat verilir.

Takma adını İngiltere başbakanı Earl Grey’den aldığı için bergamot çayı genellikle İngilizce olarak kabul edilir.

Ancak, Güneydoğu Asya’ya özgüdür ve bugün Güney İtalya’da yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Bergamot çayını çoğu markette kafeinli veya kafeinsiz, ek bileşenler ve diğer tatlandırıcılar bulabilirsiniz.

Bergamottaki bitki bileşikleri çeşitli sağlık yararları sağlayabilir, ancak çoğu çalışma çay yerine bergamot esansiyel yağı, meyve suyu veya takviyelere odaklanmıştır.

Çayın bazı varyasyonları, bilimsel olarak Monarda didyma olarak bilinen yabani bitki arı balsamından yapılır. Bu bitki bergamota benzer kokar ve yüzyıllardır Yerli Amerikalılar tarafından tıbbi olarak kullanılmıştır.

Ancak yabani bergamot çayı, klasik bergamot veya Earl Grey çayı ile aynı değildir.

Bergamot Çayı Sağlığa Faydaları

Bergamot, flavonoidler neoeriocitrin, neohesperidin ve naringin dahil polifenoller olarak bilinen faydalı bitki bileşikleri açısından zengindir.

Bu polifenoller, hücre hasarına ve hastalığa neden olabilen serbest radikaller olarak adlandırılan reaktif moleküllerle savaşan antioksidanlar olarak hareket eder.

Siyah aromalı çay, kateşinler gibi antioksidan özelliklere sahip çeşitli diğer bileşikler açısından da zengindir.

Bergamot çayının yüksek konsantrasyonda birçok farklı antioksidan türü, özellikle sağlığınız için faydalı olmasını sağlayabilir.

Kalp Sağlığını Artırabilir

Bergamot çayı, kalp hastalığı için belirli risk faktörlerini iyileştirebilir.

Bergamot ürünlerinin kolesterol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir, siyah çay ise kan basıncının düşmesiyle ilişkilendirilmiştir.

Özellikle bergamot, vücudunuzda kolesterol üreten enzimleri engelleyebilen flavanonlar içerir.

Yüksek kolesterol düzeyine sahip 80 kişide yapılan bir araştırma, her gün bergamot özü almanın, temel değerlere kıyasla, 6 ay sonra trigliseritlerin ve toplam ve LDL (kötü) kolesterolün kan düzeylerini önemli ölçüde azalttığını buldu.

Bazı araştırmalar, bergamotun geleneksel kolesterol düşürücü ilaçların etkilerini artırabileceğini düşündüren bazı araştırmalarla benzer sonuçlar gözlemledi.

Son olarak, yüksek tansiyon riski taşıyan 95 yetişkin üzerinde yapılan kontrollü bir çalışma, 6 ay boyunca günde 3 fincan (750 ml) siyah çay içenlerin, plasebo içenlere kıyasla kan basıncının önemli ölçüde daha düşük olduğunu buldu.

Bu sonuçlara göre bergamot çayı içmek kalp sağlığınıza fayda sağlayabilir. Yine de, daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Sindirime Yardımcı Olabilir

Bergamot çayındaki flavonoidler, sindirim sorunlarıyla ilişkili iltihapla savaşabilir.

Bir tür inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) olan kolitli farelerde yapılan bir çalışma, bergamot suyunun inflamatuar proteinlerin salınımını engellediğini ve ishal olaylarını azalttığını buldu.

Dahası, diğer test tüpü ve hayvan çalışmaları, bergamot suyunun bağırsak iltihabını azaltabileceğini ve mide ülseri ve ağrı ile ilişkili H. pylori bakterileriyle savaşabileceğini gösteriyor.

Son olarak, siyah çayın etkileri üzerine yapılan hayvan çalışmaları, theaflavin adı verilen bileşiklerin mide ülserlerini ve diğer sindirim sorunlarını tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bu sonuçlar siyah çay ve bergamotun birleşik etkilerinin sindirime fayda sağlayabileceğini gösterse de, insanlarda bergamot çayının etkilerini inceleyen hiçbir çalışma yoktur.

Not: Bergamot suyu ve takviyeleri ile siyah çay üzerine yapılan araştırmalar, bergamot çayının kalp sağlığını ve sindirimi iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Yine de, bergamot çayının insanlarda etkilerini analiz eden hiçbir çalışma yok.

Çok Fazla Bergamot Çayı İçmenin Yan Etkileri

Bergamot çayı genellikle sağlıklı insanlar için güvenli kabul edilirken, aşırı tüketimle ilişkili bazı riskler olabilir.

Bir vaka çalışması, yüksek miktarda bergamot çayı alımını kas krampları ve bulanık görme ile ilişkilendirdi – bergamot çayındaki potasyum emilimini engelleyen bir bileşikle ilişkili olabilecek semptomlar.

Bununla birlikte, bu çalışmadaki kişi günde 16 fincandan (4 litre) fazla çay içiyordu ki bu, çoğu insanın tipik olarak içtiğinden çok daha fazla.

Ek olarak çay, vücudunuzdaki demirin emilimini engelleyebilecek tanen adı verilen bileşikler içerir. Düzenli olarak çay içiyorsanız ve demir durumunuzla ilgili endişeleriniz varsa, yiyeceklerden daha iyi demir emilimini desteklemek için öğün aralarında içmeyi düşünün.

Son olarak, çoğu bergamot çayı kafein içerdiğinden, titreme, endişe veya diğer olumsuz etkilerle karşılaşırsanız alımınıza dikkat edin. Kafeinsiz bir sürüme de geçebilirsiniz.

Not: Çoğu insan için ılımlı bir bergamot çayı alımı güvenli olsa da, aşırı alım kas kramplarına, kafein titremelerine neden olabilir veya demir emilimini azaltabilir.

Bergamot Çayı Nasıl Yapılır?

Bergamot çayı yaygın olarak bulunur ve tipik olarak Earl Grey adı altında satılır.

Keyfini çıkarmak için, içmeden önce bir bergamot çay poşetini kaynamış suda 3-5 dakika veya daha güçlü bir tat için daha uzun süre demleyin.

Gevşek çay yapraklarıyla da bergamot çayı yapabilirsiniz. Her fincan (250 ml) sıcak su için bir yemek kaşığı (14 gram) çay kullanın. 5 dakika demlenmesine izin verin ve içmeden önce süzün.

Not:Çay poşetlerini veya gevşek çayı kaynamış suda 3-5 dakika demleyerek bergamot çayı yapabilirsiniz. İçmeden önce süzün.

Bilinmesi Gerekenler

Bergamot çayı veya Earl Grey, siyah çay ve bergamot narenciye özünden yapılır.

Bergamot ve siyah çaydaki bileşikler antioksidan görevi görebilir, sağlıklı sindirimi teşvik edebilir ve kolesterol ve kan basıncı seviyenizi düşürebilir. Yine de, hiçbir çalışma bergamot çayının etkilerini özel olarak değerlendirmedi.

Bergamot çayının potansiyel faydalarından yararlanmak istiyorsanız, bir çay poşeti veya gevşek çay yapraklarını sıcak suda demleyin ve içmeden önce süzün.

Earl Grey süpermarketlerde ve özel çay mağazalarında yaygın olarak bulunsa da, çevrimiçi alışveriş daha fazla çeşitlilik sunabilir.

2 Yorumlar

  1. Karım ve ben bu web sitesini bulduğumuz için çok heyecanlıyız, bu tam olarak büyük arkadaşlarımın umduğu şey. Mükemmel sitedeki ayrıntılar gerçekten destekleyici ve arkadaşlarıma ve bana haftada iki kez veya daha fazla sezgisel bilgi kazandıracak. Görünüşe göre yemek ve tatlı tarifleri sitesi ile herkes bu konuda inanılmaz miktarda bilgi buluyor ve konu ve bilgi ve tarif kategorileri gerçekten doğuştan var. Hafta boyunca internette değilim ama çocuklarım ve benim biraz zamanımız olduğunda tamamen bilgi arşivlerine bakıyorum ve diğerleri de benzer şekilde bununla ilgili. Teşekkürler.

  2. Herkese merhaba, biliyorum, mesajım çok özel olabilir,
    Ama kız kardeşim burada iyi bir adam buldu ve evlendiler, peki ya ben?! 🙂
    24 yaşındayım, Maria, Ukraynalıyım, İngilizce ve Almanca da biliyorum.
    Ve… nуmphоmanіа adlı belirli bir hastalığı var. Bunun ne olduğunu bilen beni anlayabilir (anında söylemek daha iyi)
    Ah ah devamlı lezzetli yemek yapın! ve ben sadece yemek yapmayı sevmiyorum. Tarifleri buradan alırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir