Fırın İçinde Kavanozda Ev Yoğurdu Tarifi

firin-icinde-kavanozda-ev-yogurdu-tarifi

Arkadaşlarım ben satın alma yoğurt almıyorum biliyorum artık sağlıklı olanı bilen her bayan yoğurdunu evde kendisi mayalıyor dogrusuda bu zaten yoğurt mayalamak çok basittir ben yoğurtları mı kavanozlara mayalarım istediğim zaman bir kavanoz açar kullanırım diğer yoğurtlarım ellenmeden dolabımda durur lazım oldukça acar kullanırım bu şekilde hem yoğurdunuz sulanmaz hemde taş gibi bir yoğurt olur. İşte şimdi sizlere kavanozda yoğurt nasıl mayalanır bunu anlatacağım.

Fırın İçinde Kavanozda Ev Yoğurdu Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 litre süt
  • 3 yemek kaşığı yoğurt (daha önceden mayaladığınız yoğurt varsa yoksa kase yoğurdu kullanın)

Fırın İçinde Kavanozda Ev Yoğurdu (Mayalama) Yapımı

Sütümüzü alabilecek büyüklükte bir tencereye dökelim ve ocağımızın altını yakalım taşmaması için sütün içine tahta kaşık koyalım sütümüz kaynamaya başlayınca kaşıkla havalandıralım 3 4 dakika daha kaynatalım sütümüzü ılınmaya bırakalım sütümüz serçe parmağımız ile kontrol edelim biraz parmağımızın yandığını hissedelim çok değil ama eğer parmağımız biraz yanıyorsa demek sütümüz mayalanmaya hazır 3 yemek kaşığı yoğurdumuzu güzelce çırpalım ve sütümüzün içine karıştırarak dökelim sonra sütümüzü kavanozlara dolduralım kavanozlarımızı ağzı acık olarak fırınımızın içine yerleştirelim ve fırınımızın kapağını kapalım 5 saat fırınımızın kapağını açmayalım 5 saat sonra kavanozlarımızı çıkaralım kapaklarını kapatıp buz dolabına koyalım.

Afiyet Olsun!

Bu harika Fırın İçinde Kavanozda Ev Yoğurdu tarifi için Alev Gülmez Hanım’a teşekkür ederiz.

Bir önceki yazımız olan Köftelik Ekmek İçi başlıklı makalemizde bayat ekmek nasıl kullanılır, bayat ekmeklerin kullanımı ve ekmek içi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

  1. Bu web sitesinde spam ile ilgili bir sorununuz mu var; Ben de bir blog yazarım ve durumunuzu bilmek istiyordum; biraz geliştirdik
    güzel uygulamalar ve biz ile ticaret çözümleri arıyoruz
    diğerleri, ilgilenen varsa bana bir e-posta vurduğunuzdan emin olun.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir