Colamerim Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

colamerim-nedir-ne-ise-yarar-faydalari-nelerdir

Colamerim Nedir? Ne İçin Kullanılır? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?

Colamerim Nedir, Ne İşe Yarar?

Colamerim, Fransız firması Dielen Laboratories tarafından üretilen ve özellikle eklem ağrıları için kullanılan bir besin takviyesidir. En önemli özelliği, emilim oranı yüksek olan, balık kaynaklı hidrolize kolajen (kolajen peptit) içermesidir. Peki Colamerim ne işe yarar, nasıl kullanılır? Hidrolize kolajen ya da kolajen peptit nedir, diğer kolajen içerikli ürünlerden ne farkı vardır?

Colamerim’in İçeriği

Firmanın internet sitesinde verilen bilgilere göre, Colamerim’in içeriğinde şu maddeler bulunur:

Kolajen Peptit (Promerim): 360 mg
Lithothamnion coralliodes – Litotamniyon (Kırmızı deniz yosunu),: 312 mg
Kalsiyum: 130 mg
Malpighia punicifolia L. – Aserola Ekstraktı: 27,2 mg *
Çinko: 1,7 mg
D3 Vitamini: 2,5 mcg

Hidrolize Kolajen Nedir?

Colamerim’i piyasadaki birçok muadilinden ayıran özelliği, hidrolize kolajen içermesidir. Kolajen, eklem ve kemik sağlığı açısından kilit önem taşıyan bir proteindir. Dolaşım sisteminin yanı sıra cilt ve saç güzelliğine de katkı sağlar.

Vücutta bağ dokularda doğal olarak bulunur ancak yaş ilerledikçe insan vücudunun kolajen üretimi azalır. Bu noktada kolajen takviyesine başvurulması tavsiye edilir. Ancak hayvansal gıdalar veya takviye edici besinler yoluyla alınan çoğu kolajen türünün moleküler yapısı büyüktür. Yani, vücut tarafından hedeflenen oranda emilemezler.

Hidroliz işlemi ise kolajen proteinini daha küçük parçalara (kolajen peptitlerine) bölerek suda çözünme ve emilim oranını artırır. Kısacası, hidrolize kolajen içeren besin takviyeleri çok daha etkilidir.

Colamerim’in içerdiği kolajen zincirlerinin yüzde 98’i, 5 bin daltonun altında olacak şekilde hidrolize edilmiştir. Bu da suda yüzde 85 oranında çözülme ve çok daha yüksek emilim oranı anlamına gelir.

Colamerim’in içindeki kolajen peptitleri morina balığı derisinden elde edilir ve ‘Promerim’ ismiyle patenti alınmıştır. Balık kolajeninin, diğer hayvanlardan elde edilen kolajenden daha etkili olduğu bilinmektedir.

Colamerim Nasıl Kullanılır?

Günde 1 defa, akşam yemeklerinden önce bol su ile ve tercihen aç karnına kullanılır. Genellikle üç ay kullanılıp bir ay ara verilmesi tavsiye edilir. Çiğneyerek yutulması tavsiye edilmez.

Colamerim’in Faydaları

Colamerim, içeriğindeki hidrolize kolajen, kalsiyum ve D3 vitamini sayesinde başta eklem sağlığı olmak üzere farklı konularda bir dizi fayda sağlar. Öne çıkan kullanım alanları şöyledir:

Eklem Ağrılarını Hafifletir

Colamerim en yaygın olarak, bel, sırt ve diz ağrıları ile menisküs, artrit gibi rahatsızlıklar için önerilir. Zira kolajen iskelet sisteminde kıkırdak etrafında bulunur; kolajen eksikliği ise eklemlerin esnekliğini yitirerek gergin hissetmesine ve hareket kabiliyetinin azalmasına sebep olur. Colamerim’in içeriğindeki hidrolize kolajen ise hızla emilerek bu sorunların azalmasını sağlar.

ABD’de yapılan bir araştırma, hidrolize kolajenin osteoartrit hastalarının şikayetlerini azalttığını ortaya koydu.

Kolajen takviyesinin enflamasyon azaltıcı etkisi sayesinde, romatoid artrit hastalarının eklemlerde şişlik ve gerginlik gibi şikâyetlerinin hafiflediği biliniyor.

Kas İnşasına ve Yağ Yakılmasına Yardımcı Olur

Kolajen, kas dokusunun önemli bir bileşenidir. Dolayısıyla vücuttaki kas kütlesinin artması açısından önemli bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda, kasların enerji üretmesini ve güçlenmesini sağlayan kreatinin maddesinin sentezlenmesini kolaylaştırır. Kolajen böylece vücuda enerji verir ve egzersiz yapmaya yardımcı olur. Yine kolajen sayesinde, ağır egzersiz sonrasında vücut daha hızlı iyileşir; kas ağrıları azalır.

Cildi Güzelleştirebilir

Cilt hücrelerinin yenilenmesi 30’lu yaşlardan itibaren yavaşlar. Bu durum kolajen eksikliğine yol açarken, gözle görülmeye başlayan kırışıklıklar ortaya çıkar. Cildi nemli tutmak zorlaşır; kolajen kaybı nedeniyle esnekliğini kaybeden ciltte sarkmalar başlar. İçeriden yapılan kolajen takviyesi ise bu yaşlanma sürecini tersine çeviremese de yavaşlatabilir, cilde daha parlak ve genç bir görünüm kazandırabilir. Hidrolize kolajen bu açıdan cilt güzelliğine katkı sağlayabilir.

2014’te bir üretici firma tarafından yaptırılan bir araştırmada, hidrolize kolajen takviyesi alan kadınların cildinin dört hafta içinde daha esnek hale geldiği tespit edildi.

Aynı firmanın bir diğer araştırmasında ise hidrolize kolajen sayesinde kırışıklıkların sekiz haftada daha az görünür duruma geldiği saptandı.

Araştırmalar, hidrolize kolajenin cilt güzelliği için kilit önem taşıyan hyaluronic asit isimli maddenin sentezlenme oranını artırdığını da ortaya koyar.

Kolajen, hücre yenilenmesini tetikleyerek cilt yaralarının daha hızlı iyileşmesini de sağlar. Aynı zamanda, sivilce gibi cilt sorunlarına karşı etkili olabilir.

Selüliti Azaltabilir

Kolajen, cildi gençleştirmesinin yanı sıra inatçı selülitleri de azaltmakta etkili olabilir. 2015’te yapılan bir araştırmada, 24 ila 50 yaş arasında altı ay boyu kolajen peptit kullanan kadınların selülitlerinde azalma ve cilt dokusunda sıkılaşma gerçekleştiği tespit edildi. Öte yandan, uzmanlar bu araştırmaların önemli ancak henüz yetersiz olduğunun altını çiziyor.

Sindirim Sistemini Güçlendirir

Bağırsaklardaki bağ dokunun önemli bir parçası olan kolajen, sindirim sisteminin sağlığı açısından da hayati rol oynar. Kolajen bu nedenle, sızdıran bağırsak sendromu gibi hastalıkların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Bu konudaki araştırmalar henüz kesin sonuçlara varamamış olsa da, kolajen takviyesinin artırılmasının bağırsak sağlığını güçlendirdiğine inanılıyor.

Saç ve Tırnakları Güçlendirebilir

Saçlarınız kırılıyor, bir türlü uzamıyor mu? Bunun sebebi kolajen eksikliği olabilir. Kolajen takviyesi saçların en önemli yapı taşı olan keratin proteinin üretimini destekler; saç foliküllerine zarar veren serbest radikallere karşı bir antioksidan görevi görebilir; saçlardaki yaşlanma kaynaklı incelmenin önüne geçebilir.

Karaciğer Sağlığını Geliştirebilir

Kolajen, sindirim sistemine sağladığı destekle karaciğer üzerindeki baskının hafiflemesini sağlayabilir. Sızdıran bağırsak sendromunun kolajen sayesinde tedavi edilmesi, karaciğere giden ‘yabancı madde’ miktarını azaltacaktır.

Gözlere Faydalı

Kolajen takviyesi, kornea sağlığına önemli destek sağlar. Colamerim göz sağlığı için özellikle tavsiye edilen bir takviye olmasa da, kullanımı sırasında gözlere fayda sağlayabilir.

Colamerim’in Yan Etkileri Nelerdir?

Colamerim aşırı miktarlarda tüketilmesi halinde veya hassas bünyeli kişilerde mide bulantısı, mide ekşimesi, ishal, kabızlık, uyuşukluk, cilt reaksiyonları ve baş ağrısı gibi yan etkilere yol açabilir.

Deniz ürünlerine alerjisi olan kişilerin kullanması tavsiye edilmez. Hamilelerde ve bebeklerde kullanılması önerilmez.

Kolajen Kaynağı Besinler

Vücudun kolajen üretimini destekleyen besinler şöyle sıralanabilir: Et suyu, ıspanak ve kara lahana gibi antioksidan içerikli yeşil sebzeler, turp, domates, kırmızı biber, portakal, havuç, tatlı patates, uskumru, somon ve ton gibi balıklar, böğürtlen, çilek, sarımsak.

Bir önceki yazımız olan Apranax (Naproksen) Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir