Sarmaşık Otlu Kavurma Tarifi

sarmasik-otlu-kavurma-tarifi

Sarmaşık Otlu Kavurma Tarifi, Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı yemekler içerisinden genelde eğe yöresine ait olan sarmaşık otlu kavurması harika bir yemektir. Acılı olarak da sevilen bir tariftir.

Otlu Kavurma Tarifi İçin Malzemeler

1 bağ sarmaşık
1 adet kuru soğan
3 adet yumurta
5 adet taze soğan
1 cay bardağı sıvı yağ
Tuz, karabiber, pulbiber

Yumurtalı Sarmaşık Acı Otlu Kavurma Yapılışı

Arkadaslarım sarmaşığın vucudumuza bir cok faydası vardır bunlar en önemlisi kanser hastalarına sifa denecek kadar degerlidir balgam söker faydaları saymakla bitmeyen sifalı bir ottur sarmasık sarmasığımızı pisirmeye baslamadan sizlere bir püf noktası verecegim. Sarmaşık kavururken mutlaka tahta kaşık kullanılmalı ve tuzu en son atılması gerekir.

Arkadaşlarım işe ilk önce sarmasıklarımızı yıkamakla başlıyoruz güzelce yıkadığımız sarmaşıklarımızı ucundan baslıyarak kırmaya devam ediyoruz çıt sesi gelmeyinceye kadar aynen bütün bağımızı bu şekilde kırıyoruz kırma işlemimiz bitince tavamıza yagımızı ve ay seklinde doğradığımız soganımızı ince ince doğradığımız taze soğanlarımızı ve kırdığımız sarmaşık otumuzu ekleyip tahta kaşığımızla karıstıralım ve kısık ateste pişmeye bırakalım çok sık karıştırmayalım pişen sarmaşıklarımızın üstüne yumurtalarımızı kıralım yumurtalar piştikten sonra kuz karabiber kırmızı biberimizi ilave edelim.

Afiyet Olsun!

Bu harika Sarmaşık Otlu Kavurma tarifi için Alev Gülmez Hanım’a teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.