Zeytinyağlı Lahana Sarması

zeytinyagli-lahana-sarmasi

Zeytinyağlı Lahana Sarması Tarifi, Nasıl Yapılır?

Sevgili arkadaşlarım bu gün herkesin sevdiği ve çerez gibi yediğimiz sarmalarımızdan sıcak yenen zeytin yağlı lahana sarması tarifini vereceğim.

Zeytinyağlı Lahana Sarması Tarifi İçin Malzemeler

1 adet sarmalık lahana
2 su bardağı pirinç
2 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı domates salçası
Zeytinyağı
Tuz, karabiber, nane, kekik

Zeytinyağlı Lahana Sarması Hazırlanışı

İlk önce lahanamızın damarlı kısımlarını çıkarıp yaprak yaprak ayırıyoruz sonra güzelce yıkıyoruz derin bir tencereyi su ile dolduruyoruz ve suyun kaynamasını bekliyor su kaynadıktan sonra temizleyip yıkadığımız lahanalarımızı haslıyoruz haslanan lahanalarımızı bir süzgünün içine alıyoruz. Diger tarafta soganlarımızı ince ince dogruyoruz pirincimizi yıkıyoruz nane Maydonozu ince ince dogruyoruz.
Derince bir tencereye yagımızdan döküyoruz sonra dogradıgımız soganlarımızı ilave ediyoruz pembelesineye kadar kavuyoruz sonra pirincimizi ekliyoruz birada onu kavuruyoruz kavrulunca salcamızı maydonon ve nanemizi tuzumuzu ilave edip güzelce karıstırıyoruz hasladıgımız yapraklarımız tek tek alıp hazırladıgımız harcı içine sarıyoruz tenceremin altına bir iki yaprak koymayı unutmayalım sardıgımız lahanalarımızı tenceremize sıralıyoruz 2 bardak sıcak su ve biraz zeytin yagı döküyoruz kısık ateste pisiriyoruz sıcak sıcak servis yapalım.

zeytinyagli-sarma

Afiyet Olsun!

Bu harika Zeytinyağlı Lahana Sarması yemeği tarifi için Alev Gülmez Hanım’a teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.